2022. február 5., szombat

A nyilvános működés helyein - Szentföld a hitoktatásban (6)

A gyermekség evangélium szent helyei után csak néhány helyet keressünk fel a nyilvános működés helyei közül. Jézus működésének fő helyére Kafarnaumba megyünk. Nagyon sokszor halljuk az evangéliumban „Jézus lement Kafarnaumba” – „Kafarnaumba, az ő városába ment”. Itt lakott a két testvérpár: Simon és András, Jakab és János. Kafarnaumban hívta meg apostolának a vámos Mátét. Itt gyógyította meg Péter anyósát, a pogány százados inaszakadt szolgáját, a háztetőről lebocsátott inaszakadtat, itt támasztotta föl Jairus leányát. A kafarnaumi zsinagógában mondta el a csodás kenyérszaporítás után nagy beszédét testéről és véréről az Oltáriszentségről.


A régészek feltárták a Jézus korabeli Kafarnaum nagy részét, benne Péter apostol házát is. Találtak egy lakóházat, amelyet istentiszteleti célra alakítottak át, később pedig egy nyolcszögletű templomot építettek föléje. A Piancenzai zarándok 571-ben megjegyzi, hogy „Péter háza most bazilika”. A bazilika padlózata alatt előkerült ez a ház, falán görög, szír és héber feliratok találhatók: fohászok, kérések Péter apostolhoz. A keresztények mindig tisztelettel vették körül ezt a házat. A feltárás 1968-ban történt. Ma templom áll fölötte.


Talán ennél is nagyobb hatást tesz ránk a Genezáreti-tó partján a kafarnaumi zsinagóga maradványai. A földműves és halász lakosság „szegény negyede” mögött emelkedett ez a nagyszerű épület. Az egyszerű házak bazaltkőből készültek, de a zsinagóga fehér kőből épült. Három főbejárata volt, s az imaterem három hajóra volt osztva. A férfiak a földszinten, az asszonyok az emelten gyűltek össze. Megtalálhatók a zsinagógában az előkelők számára fenntartott helyek is. E fényes zsinagóga helyén állt a Jézus korabeli zsinagóga, amelyet a római százados építtetett a kafarnaumiaknak. Ebben hangzott el az eucharisztikus beszéd. Jézus itt szólította fel hallgatóit a választásra: „Ti is el akartok menni?” Péter apostol válaszolt neki: „Uram kihez menjünk, neked örök életet adó igéid vannak”.

Kafarnaumtól rövid úton eljuthatunk a csodás halfogás helyéhez Tabgához. Hét forrás adja itt a vizet és sok hal található a tóban. Kis templomot találunk itt, és lépcsőket, amelyek a templom déli oldalán a tóhoz vezetnek. A templomban az oltár előtt egy szikla található, amelyet „Krisztus asztalának” neveznek. Jézus feltámadása után ezen az asztalon készített reggelit az apostoloknak a csodásan fogott halakból. Ezután kért hármas szeretetvallomást Pétertől és átadta neki a főhatalmat: legeltesd bárányaimat, legeltesd juhaimat. A kápolnában Krisztus asztalát áhítattal csókolta meg VI. Pál pápa is szentföldi zarándokútja során. Óhaja az volt, hogy itt templom épüljön. Ez nem valósult meg.



Ugyancsak a Tabga-i forrásoknál található egy szép templom a csodás kenyérszaporítás emlékére. Ez a templom 1982-ben épült a régi templom alapjaira, amely 1932-ig a föld alatt volt. A csodálatos mozaikok mellett a legértékesebb emlék itt is egy kő az oltár alatt. A hagyomány szerint Jézus erre helyezte el az öt árpakenyeret és a két halat. Az oltár előtt egyik legrégibb oltáriszentség mozaik szimbóluma található: a kenyérkosár az öt kenyérrel és a két hallal.


A templomtól északra egy dombon találunk még egy szép templomot. Ez a templom az un. Boldogságok hegyén épült. A hagyomány szerint Jézus itt mondta el az Újszövetség törvényét a hegyi beszédet. A szép nyolcszögletű templom a nyolc boldogságra emlékeztet. A főoltártól nagyon szép kilátás nyílik a tóra, ahol a Mester oly sokat tartózkodott és tanított. Ha ezt a tájat látjuk, könnyebben megértjük Jézus egyes kijelentéseit: Nézzétek az ég madaraitNézzétek a liliomokat…Ha északra nézünk látjuk Cefat városát a hegy tetején: „nem rejthető el a hegyen épült város” – mondja Jézus.


Ha pedig sikerül Tibériásból kis hajón átkelni Kafarnaumba, akkor a zarándok láthatja maga körül az evangéliumi helyeket: a magdalai Mária városának romjait, mellette Gennezár síkságát, előbbre a Boldogságok hegyét, a kafarnaumi kikötő helyét, a keleti oldalon a „Gerazénusok földjét”, ahol Jézus az ördögtől megszállott embert gyógyította meg.– A kis hajó megáll a tó közepén, s itt lehet az evangéliumból mindezekről olvasni és róluk elmélkedni.

Az arab zavargások miatt igyekeznek a turista buszok kikerülni a Jeruzsálem melletti kis falut Betániát, ahol Jézus oly sok estét töltött Lázár barátjának házában. Szívesen fogadták Lázár nővérei Mária és Márta. Erre a helyre nagyon korán templomot építettek a keresztények. Ma az ősi templomok romjai fölé épült új templomot találjuk itt. Nagyon szép gondolatot fejez ki a templom: világosságát a kupolán át kapja. Belépünk az ajtón, s mivel a templomnak nincs ablaka, fölfelé van folytatása, a föltámadás és az örök élet által. A művész ezt akarta kifejezni az új templommal.

Jézus itt művelte legnagyobb csodáját: föltámasztotta a négy napja sírban lévő Lázárt. A templom mellett találjuk Lázár sírját. A sír mészkő sziklába vágott barlang. 24 lépcsőn lehet lejutni az előcsarnokba és egy szűk nyíláson át jutunk magába a sírba, amelyet kőlap zárt el. Jézus az előcsarnokban állt könnybe lábadt szemmel, elmozdíttatta a követ és isteni szavával előhívta Lázárt a sírból. – Betániában elmélkedhetünk arról is, hogy milyen emberközelben érezzük magunkhoz Jézust, az Isten Fiát, aki szívesen időzött barátai között. Innen indult szenvedése helyére Jeruzsálembe.

Folyt.köv.

Forrás: veszpremhittan.hu

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése