2022. február 5., szombat

Néhány szent hely ismertetése - Szentföld a hitoktatásban (5)

Ahol az Ige testté lett – Názáret városa”.

Jelentéktelen kis falu volt Jézus idejében Názáret. Ennél kisebb és lenézettebb helyet nem is találhatott volna magának az Isten Fia. Nem említi sem az Ószövetség, sem a Biblián kívüli irodalom. „Jöhet-e valami jó Názáretből?” –kérdezi Nátánael. Szinte érződik belőle a lenézés. Szegényes barlanglakásokban éltek az emberek. Ezért nem is maradt semmiféle építmény Názáretből Jézus korából. A „város” név csupán onnan ered, hogy a héber „ir” szó, amely helységet, falut jelent, a görög fordításban a „polisz” (város) szóval fordították.

A szegényes barlanglakások között volt Mária és József barlangja. A falak füstösek. Ebben a barlangban köszöntötte Gábor angyal Máriát és adta neki hírül, hogy ő lesz a Megváltó édesanyja. A keresztények kezdettől fogva tisztelettel vették körül ezt a barlangot. Először egy kisebb, majd később nagyobb templomot építettek a barlang fölé. Ma egy hatalmas bazilika emelkedik Názáret közepén, amelynek központjában van ez az egyszerű barlang. A barlangban nagyon szép fehér márvány oltár, rajta latin felirat: Verbum caro hic factum est -  az Ige itt lett testté.

A bazilika körül kiásták a Jézus korabeli Názáret legnagyobb részét. Sok földalatti gabonatároló, cserépkorsó került elő, amelyekben olajat vagy gabonát tároltak.

Az angyali üdvözlet bazilikájától alig 100 méterre találunk egy másik templomot Szent József templomát. Ebben is egy barlang van, Szent József műhelye, lakóháza volt e barlang. Jézus itt töltötte gyermekkorát, itt élt 30 éves koráig. A templom oltárán szintén latin felirat olvasható: Jézus itt engedelmeskedett szüleinek. – Názáretben a völgykatlan keleti peremén található az egyetlen forrás, ahová a Szentcsalád is járt naponta vízért. Mária kútjának hívják. VI. Pál szép gondolatai kívánkoznak ide: „Názáret az az iskola, ahol kezdjük megérteni Jézus életét: az evangélium iskolája. Itt tanuljuk meg szemlélni, hallgatni, végig elmélkedni, mély és titokzatos jelentőségében jobban felfogni Isten Fiának ezt az igen egyszerű, igen alázatos és csodálatosan szép megnyilatkozását. Talán észrevétlenül még utánozni is megtanuljuk. Itt megtanulhatjuk a csend, a családi élet és a munka leckéjét”.



Megdobban a szívünk, amikor megérkezünk BetlehembeSzületés bazilika elé. Előtte a Jászol téren hallgatják az éjféli szentmisét a hívek, akik nem férnek be a templomba. Valamikor a napkeleti bölcsek mozaikja volt a homlokzaton, s a hagyomány szerint ezért nem rombolták le a perzsák a templomot 614-ben. Egészen alacsony kapun lehet bejutni a templomba. Két magyarázat fűződik ehhez a kis kapuhoz: 1. Isten Fia megalázta magát, emberré lett. Aki belép az ő templomába, szintén alázza meg magát, hajtsa meg fejét. 2. A keresztények így védekeztek – a kis bejárattal –, hogy a törökök ne vezethessék be állataikat a templomba. Szent Ilona császárné 326-ban építtette az öthajós 54 méter hosszú, 26 méter széles bazilikát. A szentély két oldalán lépcsők vezetnek a születés barlangjába, amely a templom szíve. A sötét barlangot 53 lámpa világítja meg. Jézus születésének helyét márványlapok borítják, rajta ezüst csillag a következő felirattal: Itt született Jézus Krisztus Szűz Máriától.


A barlang délnyugati részén találjuk a falba vájt jászolt, ahova Mária gyermekét fektette. Mellette van egy oltár, amely napkeleti bölcsek emlékére készült, aki a pogány népek képviseletében jöttek hódolni a világ Üdvözítőjéhez. Bármikor jut el valaki Betlehembe, itt mindig karácsony van, s az itt bemutatott szentmise élményét sohasem felejti el.


A Betlehembe látogató zarándok nem mulaszthatja el felkeresni a Pásztorok mezejét sem, amely Betlehemtől mintegy két km távolságra van. Nagyon szép kápolnát és több barlangot találunk ezen a vidéken. A kis templom a pásztorok sátrára és barlangra emlékeztet. Itt emlékezünk az örömhírre, amely először a legszegényebb és megvetett pásztoroknak hangzik el: Örömet hirdetek nektek, ma született a Megváltó Dávid városában.



A születés barlangjának hitelessége kétségtelen, szakadatlan keresztény hagyomány bizonyítja. Szent Jusztinusz vértanú, aki 100 körül született a Szentföldön Neapoliszban ezt írja: „A Gyermek Betlehemben született. Józsefnek nem volt, ahol elhelyezkedjék a helységben és a szomszédos barlangban keresett menedéket”.

Folyt.köv.

Forrás: veszpremhittan.hu

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése