2019. március 14., csütörtök

3. nap

Este lett és reggel, a 3. nap 😊

Tegnap már nagyon elfáradtunk a nap végére és ma ismét korán keltünk. Reggel össze kellett pakolnunk, mert este már Betlehemben volt a szállásunk.
Napunkat az Angyali Üdvözlet bazilikájában kezdtük, ahol előző nap részt vettünk egy csodálatos imaórán, ikonos körmeneten. Ez a templom 1969-ben épült és a város domináns épülete. Ez az ötödik templom, ami ezen a helyen épült, a korábbi templomok romjai ma is láthatók. Megköszöntem a tegnap estét és felidéztem az itteni eseményeket:
Hat hónap múlva elküldte Isten Gábor angyalt Galilea Názáret nevű városába egy szűzhöz. A szűz egy Dávid családjából való férfinak, Józsefnek volt a jegyese és Máriának hívták. Az (angyal) bement hozzá és így köszöntötte: „Üdvöz légy, kegyelemmel teljes! Az Úr veled van. (Áldottabb vagy te minden asszonynál.)” E szavak hallatára zavarba jött és gondolkodni kezdett a köszöntés értelmén. Az angyal így folytatta: „Ne félj, Mária! Kegyelmet találtál Istennél. Méhedben fogansz és fiat szülsz. Jézusnak fogod hívni. Nagy lesz ő: a Magasságbelinek Fia. Az Úristen neki adja atyjának, Dávidnak trónját. Uralkodni fog Jákob házában mindörökké, és királyságának nem lesz vége.” Mária erre megkérdezte az angyalt: „Hogyan történik meg ez, hiszen férfit nem ismerek?” Az angyal ezt válaszolta: „A Szentlélek száll rád és a Magasságbeli ereje borít el. Ezért a születendő szent is Isten Fia lesz. Rokonod, Erzsébet is fiat fogant öregségében s már hatodik hónapjában van, bár magtalannak tartják az emberek. Istennél semmi sem lehetetlen.” Mária erre így szólt: „Az Úr szolgálóleánya vagyok: történjék velem szavaid szerint.” Az angyal akkor eltávozott. (Lk 1,26-38)
VERBUM CARO HIC FACTUM EST - hirdeti a felirat a Mária házában elhelyezett oltáron. Két emelettel a modern templom vasbetonos szerkezete alatt áll a Szűzanya otthona. Itt élt Mária, itt járt Isten angyala, itt mondott igent a világ megváltására a Boldogságos Szűz. Csodálatos volt! Csak azt kértem ismét - én is tudjak igent mondani Isten akaratára.



Ó, Mária, Te felülmúlhatatlan és tiszta vagy,
Szűz és Anya egy személyben.
Szeplőtlen vagy, szép mint a Nap,
És semmi sem hasonlítható a Te lelked képéhez.

Szépséged elbűvölte a háromszor Szent tekintetét,
Hogy leszállott az égből - elhagyta örök birodalmát.
A Te Szívedből öltött magára testet és vért,
És szűzi Szívedben rejtőzött kilenc hónapon át.

Ó, Anya és Szűz! Senki se érti meg,
Hogy a végtelen Isten emberré lesz.
Ez szeretetének és végtelen irgalmának jele.
Ó, Anyánk, általad élhetünk örökké Vele.

Ó, Mária, Szűzanya, égi Kapu,
Általad jött el hozzánk a megváltás.
Minden kegyelmet kezeidből kapunk,
S a Te hűséges követésed tesz szentté egyedül.

Ó, Szűz Mária - leggyönyörűbb Liliom!
Szíved volt Jézus számára az első tabernákulum.
Mert a Te alázatod volt legnagyobb az emberek között,
Kijelölték a helyed szentek és angyalok fölött.

(Napló  161)

Szent József ácsműhelye felett is áll egy templom, ahol a gyermek Jézus eltanulta nevelőatyjától a mesterséget. Itt éppen szentmise volt, csak néhány fotót tudtunk készíteni kutyafuttában.
Lefelé jövet egy furcsaságra lettünk figyelmesek, az egyik üzletben csokimikulásokat (!) árultak, ami elég szokatlan így a nagyböjt küszöbén... 😃
Ezután Haifába mentünk, ami ma Izrael legnagyobb kikötővárosa és itt van a Kármel-hegy, ahol - a vasárnap ellenére - a Kármel-hegyi Boldogasszonyról mondták az atyák a szentmisét, majd bekukkanthatunk Illés próféta barlangjába.
Péter atya szentbeszéde a szentmisén (videó)
Ezután megtekintettük a gyönyörű Bahái-kertet, melyet 70 hivatalos kertész és 30 önkéntes gondoz és a Világörökség része. Érdekesség: a bahai vallást 1844-ben alapították Iránban, az iszlám síita ágából nőtt ki. Az egyetemes testvériséget és társadalmi egyenlőséget hirdető vallás hívei az egyik legszentebb helynek tartják Báb (Ali Muhammad, Mirza) sírszentélyét az izraeli Haifában és a köré épült csodálatos kertet. Bábot a reform nézetei miatt kivégezték, sírja itt található. A város itteni lélegzetelállító panorámájának megtekintése után Akkoba indultunk ahol egy híres keresztesek korabeli erődöt látogattunk meg. Ez inkább történelmi, mintsem vallási szempontból volt érdekes. Majd ebéd következett, hűsítő limonádéval és jóllakva, felfrissülve indultunk tovább Caesarea Maritimaba, ahol megtekintettük a római színházat, Nagy Heródes tengerparti pár ezer négyzetméteres vityillójának romjait és Poncius Pilátus egykori palotáját is. 
A várost és kikötőjét Nagy Heródes király építtette Kr. e. 25-13 között. Augustus császár iránti tiszteletéből Caesareának nevezte el. A város egy igazi metropolisz lett, tágas terekkel, pompás templomokkal, kolosszális szobrokkal és piacokkal, az akkor elérhető legnagyobb luxussal. Mivel itt a tengerpart egyenes vonalban fut és egészen sík, így a kikötő építéséhez ki kellett mélyíteni a tengert és a kikötőt hullámtörő gátakkal ellátni. A városba Heródes hellén lakosságot telepített be, akik a pogány szokások szerint éltek. Nemsokára Cézárea a júdeai római helytartóknak is a székhelye lett (itt találtak egy követ mely arra utal, hogy Pontius Pilátus is itt élt). Élt itt egy zsidó közösség is, köztük és a hellén lakosság között állandó feszültség volt, amely Kr. u. 66-ban érte el a tetőpontját. A római-zsidó háborúban (66-70 között, ami Jeruzsálem pusztulását és a zsidók szétszóródását eredményezte) jelentős szerepet játszott a város, itt volt a Jeruzsálemet támadó római seregek táborhelye és utánpótlási bázisa. Miután lerombolták Jeruzsálemet, a római seregek itt ünnepelték győzelmüket és az amfiteátrumban az elfogott zsidók ezreit gyilkolták le. A II. században vízvezetéket is építettek, amely a 16 km távolságban levő Kármel-hegy forrásaiból szállította a vizet a városba. (A vízvezeték maradványai ma is láthatók.) A III. században már püspöki székhely működik itt. Itt élt Órigenész keleti egyházatya és Euszébiosz püspök és történetíró. A bizánci kor után az arab hódítók tartományi fővárosul Liddát választották, így Cézárea hanyatlásnak indult. A keresztes háborúk idején többször cserélt gazdát, míg végül 1265-ben a mameluk szultán, Bajbarsz végleg bevette és szétromboltatta a kikötőjét, hogy a további, Európából induló keresztes hódításokat megelőzze. 
Fülöp apostol itt élt egy ideig. Kornéliusz római százados itt lakott, akit Péter apostol felkeresett. Szent Pál apostol gyakran megfordult itt, amikor missziós útjaira indult és visszatért azokról. Később 2 évet itt töltött fogságban és innen indult Rómába, ahol vértanúhalált halt. A hajdani kikötő köveinél Péter atya idézte fel az eseményeket:
Szent Pál apostol Agrippa király előtt (videó - ApCsel 25,13 - 26,32)
Nagyon gyors és sűrű volt a program, nem nagyon volt idő elmélkedni, átimádkozni egy-egy helyhez köthető eseményt és az emberek is sokan voltak. Igazából csak később tudtam feldolgozni ezt a sok csodálatos élményt, és e blog írásával is igyekszem összegezni, újra felidézni az eseményeket.
Estére betlehemi szállásunkra érkeztünk, az Ararát hotelbe. Ez nem volt olyan kis takaros, csendes, otthonos, mint Mária háza Názáretben, itt már sok különböző felekezetű és különböző országokból érkezett keresztények voltak, köztük lengyelek is 😊 Lengyelekkel szinte mindenhol összeakadtam. Kipakoltunk és hullafáradtan zuhantunk az ágyba. Aludni kéne, de az álom valóság. Itt vagyok, ahol Ő született a világ üdvösségére...

















Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése